15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.cracovie.org.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
top 10 ciekawostek o krakowie

10 ciekawostek o Krakowie, o których nie miałeś pojęcia!

W stolicy Małopolski znajdziemy wiele obiektów historycznych, wiekowych zabytków i popularnych na całym świecie szlaków turystycznych. Są jednak miejsca w Krakowie, które nie są tak popularne jak Wawel czy Bazylika Mariacka, ale fascynują swoim istnieniem najbardziej wnikliwych podróżników. To lokacje nieoczywiste i niecodzienne, o których istnieniu wiedzą przede wszystkim autochtoni i nieliczni turyści. W niniejszym artykule przedstawiamy wam dziesięć takich miejsc, które warto choć raz zobaczyć na własne oczy.

Smocze kości?

Rozejrzyj się, zanim wejdziesz na Wawel. Tuż przy wejściu do Katedry Wawelskiej zwisają pokaźne smocze kości. Według legendy są one częścią szkieletu samego Smoka Wawelskiego. Zobaczyć je można wchodząc na wzgórze od zachodniej strony. Mit dotyczący magicznego pochodzenia kości został jednakże wiele lat temu obalony przez naukowców. Okazało się, że pochodzą one od przedstawicieli trzech gatunków: walenia, nosorożca oraz mamuta. Mają one podobno fantastyczną moc, odstraszającą złe dusze. Przynajmniej tak sądzili średniowieczni gospodarze Krakowa…

Tęczowe schody do nieba?

Czy to schody do nieba? Na Podgórzu, tuż przy parku i zabytkowego kościoła na ulicy Tatrzańskiej znajdują się schody. Nie byłoby w nich nic dziwnego, gdyby nie ich… kolorystyka. Każdy z 55 schodków jest pomalowany innym odcieniem tęczy. Wchodząc na sam szczyt, bądź pozostając na samym dole schodów, można zrobić niezapomniane ujęcie. Miejsce powstało kilka lat temu i wciąż nie jest powszechnie znane. Nie ma tutaj wielu turystów, więc bez problemu można poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.


Zobacz też: Nietypowy przewodnik po Krakowie


Kamieniołom Liban

Nieco zapomniany i nadgryziony zębem czasu krakowski kamieniołom jest świetnym miejscem na wypad w plener. Liban, bo tak brzmi jego pełna nazwa, kojarzyć się może z niebezpiecznymi rejonami Bliskiego Wschodu. Nic bardziej mylnego – jego osobliwa nazwa jest wspomnieniem po XIX wiecznych właścicielach, czyli firmy Liban i Ehrenpreis. Jest to miejsce niezwykle klimatyczne i osobliwe. Docenił je nawet amerykański reżyser Steven Spielberg. W kamieniołomie Liban kręcił on niektóre ujęcia do kinematograficznego klasyka, Listy Schindlera.

Nietypowe muzeum czyli MOCAK

Kolejnym nietypowym miejscem, w pewnym tego słowa znaczeniu, jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Niektóre instalacje są nie tylko dziwne, ale potrafią być wręcz szokujące. Znajdziemy tam wystawy, które na pierwszy rzut oka dla wielu osób mogą być niezrozumiałe. Każdy eksponat jest jednak szczegółowo opisany, co ułatwia pojęcie kontekstu i zrozumienie, „co dokładnie autor miał na myśli”. Dowiemy się, dlaczego Wenus z Milo wylądowała w kontenerze na śmieci, albo czemu hybryda człowieka i świni jeździ na rowerze stacjonarnym.

Dla miłośników samolotów

Punkt widokowy na lotnisko im. Jana Pawła II to idealne miejsce dla miłośników lotnictwa, wszystkich dzieci i turystów, chcących zobaczyć lądowanie samolotu z bliskiej odległości. Dzięki świetnemu usytuowaniu na wprost pasa startowego, można podziwiać samoloty przelatujące niezwykle nisko, można by powiedzieć, tuż na wyciągnięcie ręki. Punkt widokowy pozwala niemal dotknąć przelatujących samolotów! Warto wyposażyć się w niewielkie krzesełko lub koc, gdyż oglądanie maszyn latających potrafi wciągnąć na długi czas.

Muzeum Iluzji

Zmysły potrafią zawodzić, jeśli skonfrontujemy się z prawdziwą iluzją. Jeśli chcesz przekonać się, jak łatwo ulegasz wrażeniu prawdziwości, odwiedź krakowskie Muzeum Iluzji. To obszerna lokacja, w której przez kilkadziesiąt minut można oglądać niecodzienne eksponaty. Muzeum posiada wiele interaktywnych elementów, dlatego dobra zabawa jest po prostu gwarantowana. Nie daj się zwieść, to tylko iluzja!

Jedyne takie święto… jamników

Jeśli jesteś fanem czworonogów, z pewnością zaciekawi Cię międzynarodowe święto jamników, celebrowane na ulicach Krakowa. Rokrocznie Kraków odwiedza rzesza turystów. Odwiedzający przyjeżdżają do Małopolski z różnych powodów. Jednym z najbardziej specyficznych wydarzeń, przyciągających podróżników z różnych stron świata jest… parada jamników. Można na niej podziwiać niewielkie psy w kolorowych strojach.

Staromiejski rynek

Rynek w Krakowie jest niezwykle rozpoznawalnym miejscem na mapie Polski i Europy, w którym kryje się jednak całkiem sporo tajemnic. Jest to największy staromiejski rynek w Europie. Pod płytą Rynku znajdują się zaś tajemnicze korytarze, które są udostępnione do zwiedzania w niektórych okresach w roku.


Sprawdź też: Instytut Francuski


Tajemniczy nóż

Wnikliwi turyści zauważą, że w krakowskich Sukiennicach wisi ostry nóż. Ten legendarny przedmiot wiąże się z historią o budowniczych kościoła mariackiego. Nóż jest symbolem walki dwóch braci, konstruujących wieże kościelne. Według opowiadań jeden z nich miał uśmiercić drugiego, a następie popełnić samobójstwo. Mieszkańcy, dla upamiętnienia tego brutalnego zdarzenia, zawiesili tenże nóż będący przestrogą.

Kładka Ojca Bernadka

W zestawieniu nie może zabraknąć miejsca dla zakochanych. Kładka Ojca Bernadka jest charakterystycznym miejscem, na którym ludzie pochłonięci amorami zostawiają pamiątkę na całe życie. Mowa o kłódkach, zapinanych na balustradzie kładki. Są ich prawdopodobnie tysiące – nikt nie wie, ile ich dokładnie jest, ani ile ważą…

Kraków kojarzy się ze Smokiem Wawelskim, historycznym Rynkiem czy wyjątkowymi Sukiennicami. W drugim największym mieście w Polsce znajdziemy jednak sporo miejsc niezwykłych i niecodziennych. Jeśli chcesz, podróżniku, odwiedzić Kraków, szukaj miejsc nietypowych. Są one prawdziwymi perełkami turystycznymi, dla których warto przemierzyć każdy dystans.

Category:wiedza
PREVIOUS POST
Krakowskie muzea. Które warto z nich odwiedzić? Część pierwsza
NEXT POST
Krakowskie muzea. Które warto z nich odwiedzić? Część druga